Větší spolupráce s V4

Je historicky dané, že Česko, Slovensko, Polsko měli vždy mezi sebou vazby a to už od středověku, Jsme v podobných geopolitických podmínkách a v minulém století se k této spolupráci přidalo ještě Maďarsko. Díky společným podmínkám máme velice často stejné, nebo podobné problémy a očekávání. V minulém století došlo za doby totality k ještě bližšímu spojení – vojenskému, ekonomickému a povahovému (všichni sdíleli stejné problémy). Rozpad této užší spolupráce přichází s počátkem 90. let s příchodem oficiální V4, celá V4 se obrací spíše na západ a na přelomu století dochází ke vstupu do různých organizací. Počínaje aliancí NATO a konče Evropskou unií.

Zde se naskytuje velká možnost bližší spolupráce menších států, které mají stejné zájmy. EU v poslední době velmi často vystupuje proti V4 a naopak V4 proti EU. V případě odchodu z EU by nebylo o věci vstoupit do jiné organizace. Značně jiného rázu a pouze pro spojení, nikoliv pro uchopení vlády nad ostatními. A takovou organizací by se mohla stát právě nedoceněná V4. Dohromady nabízí každému něco – část se specializuje na zemědělství, na průmysl a jiná část zase na služby. Celkově by mohl vytvořit obchodně – vojenský spolek, který by měl obří potenciál fungovat a vydobýt si v Evropě i ve světě své místo. Česká republika s 11 miliony obyvateli není žádným velkým hráčem, ale při spojení se státy V4 by mělo 60 milionů obyvatel a to je číslo, které se blíží k velikosti Německa a dalších světových gigantů (vyjímaje velmoci jako např.: USA, nebo Rusko).

Stránkou, která také stojí za zmínku je armáda, V4 je členem NATO. Kvůli určitým důvodům by bylo ovšem výhodnější uzavřít alianci v rámci V4. Máme společné hranice a v případě napadení je mnohem větší šance na podporu od států V4, nežli od Španělska na druhé straně Evropy, nedej bože USA.

Je také velice pravděpodobné, že by si mohly státy V4 navzájem pomoci. Pokud bychom odešli z EU kolektivně, tak je spolupráce takřka jistá a usnadní fungování státu V4 po odchodu z EU – ekonomicky a i následujících vyjednáváních. „Co bychom dělali, kdybychom V4 neměli? V našem středoevropském prostoru, v němž si s sebou neseme spoustu zátěží z minulosti, je dobré mít vzájemnou komunikaci co nejrozrostlejší,“ – Vít Dostál, ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky

ZDroje:

Adam Čaloud
Adam Čaloud
Odborný asistent Odchod z.s.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
ZÍSKEJTE ODZNAK A PODPOŘTE POLITICKY NEKOREKTNÍ ČLÁNKY!

Nejsme sice velké médium, ale snažíme se dělat kvalitní práci. Chcete nás podpořit? Pro naše pravidelné dárce máme odznaky zdarma! 

ZŮSTAŇME VE SPOJENÍ

Zůstaňme prosím ve spojení pomocí e-mailu. Budeme zasílat zajímavé a užitečné informace.