Šance pro jádro? aneb noční můra Rakouska

Už dlouhou dobu v EU probíhá příprava na velkou energetickou změnu. V některých státech, například v Německu či Rakousku už i započala. Celý proces by měl skončit tím, že energie v EU bude čistá a z obnovitelných zdrojů. Takže zaniknou uhelné elektrárny, jaderné elektrárny – nebo ne?

Vedou se vleklé spory

19. listopadu se v Bruselu vynořil spor, který se dal očekávat. Jde v něm o různé zdroje energie a jejich udržitelnost – Zelenou taxonomii EU. Ta pojednává o tom zda je zdroj energie udržitelný a “zelený”, či nikoliv. Pro evropskou energetickou politiku je to důležité, protože to určuje výši finanční podpory na jednotlivé zdroje, ale v budoucnu možná i poplatky za nezelenou energii. Do této zelené taxonomie samozřejmě spadá: Vodní el., Větrná el., Solární el. atd.. Vznikl zde spor o to zda se má k těmto zdrojům připojit i jaderná energie a přechodně i plyn (pro období přechodu na zelenou energii).

Desítka států EU do níž spadá i ČR a v čele s Francii, bojuje za Jádro jako za čistý zdroj a za plyn jako za přechodný zdroj. Dle mého názoru, stejně jako názorů většiny odborníků je jádro jediný čistý, ale i dostatečně výkonný zdroj energie do budoucna. Tento názor ovšem nesdíli Rakousko, Německo, Lucembursko, Dánsko a Portugalsko. Ti se shodli na tom že jádro by nemělo být bráno jako čistý zdroj energie.

Nejostřeji vystupuje proti jádru Rakousko, které hrozí tím že v případě že se jádro zahrne do zelené taxonomie, tak tak celou věc předá k soudu.

Zatím vše vypadá dobře, předsedkyně EU (Ursula von der Leyen) zveřejnila příspěvek, který říká: „Potřebujeme více obnovitelných zdrojů energie. Jsou levnější, bez uhlíkové stopy a není nutné je dovážet. Potřebujeme také stabilní zdroj – jadernou energii a přechodně zemní plyn. Představíme to v našem taxonomickém návrhu.“.

Angela Merkelová řekla: „My v Německu si bez ohledu na politickou příslušnost myslíme, že jaderná energie by neměla být považována za stejně čistou jako solární či větrná.“, uznala ovšem že tlaku deseti zemí, které jsou pro jádro, Německo podlehne. Rakouská ministryně klimatu a energetiky dokonce mluví o narušení důvěryhodnosti celého systému a také o tom že v případě přijetí jádra se bude Rakousko soudit.

Vzpomeňme si jak to může vypadat v zemi bez jádra a uhlí – Německo bude od příštího roku čistým dovozcem elektřiny aby molo kompenzovat nedostatky, které si způsobilo odstavením elektráren. Vydělává na tom především Francie, které se výrazně zvýší export, ale i česká elektřina bude důležitým zdrojem energie pro Německo.

Doufejme že jádro projde a my si budeme i za deset let rozsvítit žárovku bez obav, zda zrovna fouká vítr.

Zdroje:

Adam Čaloud
Adam Čaloud
Odborný asistent Odchod z.s.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
ZÍSKEJTE ODZNAK A PODPOŘTE POLITICKY NEKOREKTNÍ ČLÁNKY!

Nejsme sice velké médium, ale snažíme se dělat kvalitní práci. Chcete nás podpořit? Pro naše pravidelné dárce máme odznaky zdarma! 

ZŮSTAŇME VE SPOJENÍ

Zůstaňme prosím ve spojení pomocí e-mailu. Budeme zasílat zajímavé a užitečné informace.