Proti eu: demonstrace ve francii

V červnu roku 2004, jen necelé dva měsíce po vstupu ČR do EU, schválila Evropská rada Smlouvu o Ústavě pro EU. Ta byla později schválena i Evropským parlamentem. V roce 2005 dochází k podepsání této ústavy téměř všemi státy, až na dva – Nizozemsko a Francii, která si stejně jako Nizozemsko odhlasovalo nepřijetí v referendu 29. 5. 2005.

Kvůli čemu nebyla smlouva ratifikována a proč je dobře, že byla odmítnuta?

Zde uvádíme několik důvodů:

  1. Délka a složitost – smlouva má asi 50 000 slov na cca 320 stranách (k tomu téměř dvakrát
    tolik stran s přílohami), z této ústavy se tak stává velice složitý dokument, jež je tudíž velice
    složitý na porozumění.
  2. Ústav by zrušila princip jednomyslnosti, což ohrožuje suverenitu jednotlivých zemí.
  3. Některé části dávali prostor jakémusi většímu spojení států do jednoho superstátu a
    narušovaly tak samostatnost států.
  4. Evropská komise a Evropská rada by díky tomuto dokumentu získala výrazně větší moc a to je problém zejména proto, že ani rada ani komise EU není přímo volena občany. Naopak volený parlament EU je oslaben.
 

Jistě bychom našli nespočet dalších problémů. Díky Francii a Nizozemsku ovšem nikdy nevstoupila v platnost. Připomenu, že za ČR ji podepsali Stanislav Gross (ČSSD) a Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a to bez vyhlášení referenda (na rozdíl od Francie).

Před několika dny se konala tudíž v Paříži akce k 16. výročí nepřijetí smlouvy. Celá akce byla pořádána stránkou referendum-eu, která volá po referendu o odchodu z EU. Celá událost byla podpořena 50 evropskými osobnostmi (intelektuály, spisovateli politiky a dalšími), na akci přišlo 24 řečníků, ti například poukázali na to, že na rozdíl od referenda o přijetí smlouvy o Ústavě pro Evropu se o tři roky později na schválení Lisabonské smlouvy nikdo lidí neptal a byla zkrátka schválena parlamentem.

Volali také po vyhlášení referenda, které by umožnilo o setrvání v EU a případném odchodu po Britském vzoru. Celá akce byla zastřešena pod hnutím Generation Frexit, která nás i kontaktovala a je jednou z hlavních sil odboje proti EU ve Francii a vidí referendum jako správnou cestu.

Celé akce se zúčastnilo kolem 400 lidí, což se nemusí zdát jako moc, ovšem akce se konala uvnitř v hotelu a neměla v proevropských médiích žádný dosah, stejně jako je tomu u nás v ČR.

Děkujeme tímto francouzským občanům, že nás před 16 lety zachránili od smlouvy o Ústavě pro
Evropu a přejeme hodně štěstí do budoucna.

Matěj Gregor
Matěj Gregor
Předseda spolku Odchod z.s.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
ZÍSKEJTE ODZNAK A PODPOŘTE POLITICKY NEKOREKTNÍ ČLÁNKY!

Nejsme sice velké médium, ale snažíme se dělat kvalitní práci. Chcete nás podpořit? Pro naše pravidelné dárce máme odznaky zdarma! 

ZŮSTAŇME VE SPOJENÍ

Zůstaňme prosím ve spojení pomocí e-mailu. Budeme zasílat zajímavé a užitečné informace.