Nezávislost, samostnanost a jistoty

2196002-fo00033311

Není žádným překvapením, že jakýmkoliv zapojením do nějaké mezinárodní organizace se snižuje samostatnost a nezávislost daného státu. Evropská unie se pro nás stala organizací, na které jsem prakticky závislí a pokud bychom chtěli odejít, bylo by to mimořádně těžké – což je ovšem špatně, neboť stát musí stále zůstat suverénní a zachovat si schopnost fungovat samostatně – je to bezpečnější z hlediska nebezpečí, kolapsu ekonomiky nebo hospodářství, navíc to dlouhodobě posiluje ekonomiku a domácí trh, který je jednoznačně primární.

Je skoro nutné, aby strategické suroviny a služby státu zůstaly přímo pod kontrolou vlády a byly na území státu, kterému patří. Jak se ukázalo nyní při pandemii koronaviru, státy se v krizi nedokázaly dohodnout a došlo i k větším sporům kvůli relativně malým zásilkám zdravotního materiálu. EU a její zastánci i mnohá média se ohradila slovy, že není v silách EU (tedy ve smlouvách o EU) rozhodovat a zasahovat tak silně do zdravotnictví členských států. Což je pravda, ovšem reakce mohla být rychlejší – i když podle různých analytiků byla rychlejší než obvykle, tak rozhodně nebyla dostačující a v ten čas jaký bylo potřeba.  Ještě několik týdnů před prvním mrtvým v Itálii bylo v EU řečeno, že je vše pod kontrolou.

Dnes, zvláště po Lisabonské smlouvě se nedá mluvit o tom, že jsme suverénní stát, který si může „dělat co chce“. Musíme dodržovat nařízení a direktivy z EU, řídit se kvótami a vyhláškami, směrnicemi, jejichž počty enormně rostou. Velkou část implementujeme do českého státního a právního systému. To nejen že dává prostor pro větší byrokracii, ale také to výrazně ubírá na samostatnosti. V dnešní době, si například nemůže člověk postavit dům, jaký chce, (splňující všechny potřebné náležitosti) a ani stát moc nemůže upravit podmínky, co se týče energetické spotřeby domu. To už je podřízeno nařízení z EU, které je k nevoli lidí a hlavně výrazně zdražilo veškeré novostavby.

Arsene Verny je muž, který ke sklonku minulého století řídil tým odborníků, jenž měl zařídit přistoupení ČR do EU. Zúčastnil se přímo jednání o podobě ČR, EU a vztahy mezi nimi. Ten řekl pro Lidovky.cz v roce 2016: „Šlo o to, jakým tempem měla být ta která část evropského práva včleněna do národních právních systémů přistupujících států. Velmi jasně jsme lobbistické tlaky cítili v oblasti farmaceutického, potravinářského, těžkého průmyslu či petrochemie. Německo a Francie tlačily na to, aby byly některé evropské normy vtěleny do českého práva co nejdříve, aby z toho jejich firmy mohly profitovat.

 

My jsme doufali, že visegrádská čtyřka bude nástrojem jisté opozice. Třeba když přistupovaly Finsko, Švédsko a Rakousko, tak se státy dopředu dohodly, co z evropského práva nepřevezmou a jaká chtějí přechodná období pro určité oblasti. A všechno prošlo, protože působily jako blok. A EU si nemohla dovolit zablokovat „rozšíření na sever“. Visegrádu se ale nic podobného nepovedlo.“. Jistoty v Evropské unii jsou takové, že rozhodně není jednoduché se z ní vymanit – což je vidět na příkladu Brexitu. ČR je ještě závislejší a menší a čím později by se rozhodla odejít, tím to bude těžší. EU se stále více blíží superstátu – zatím jen v oblastech kde je to pro ni výhodné, i podle výroků určitých bruselských elit je jisté že řeč o ztrátě nezávislosti a sjednocení se do velkého celku je na místě.

Zdroje:

Matěj Gregor
Matěj Gregor
Předseda spolku Odchod z.s.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
ZÍSKEJTE ODZNAK A PODPOŘTE POLITICKY NEKOREKTNÍ ČLÁNKY!

Nejsme sice velké médium, ale snažíme se dělat kvalitní práci. Chcete nás podpořit? Pro naše pravidelné dárce máme odznaky zdarma! 

ZŮSTAŇME VE SPOJENÍ

Zůstaňme prosím ve spojení pomocí e-mailu. Budeme zasílat zajímavé a užitečné informace.