Neutralita je velice důležitá a jak je vidět na příkladu Švýcarska nebo Islandu tak se vrací ekonomicky a i chováním ostatních států. Příklad si lze uvést na sankcích v Rusko – Ukrajinském konfliktu Švýcarský ministr hospodářství Johann Schneider-Ammann se vyslovil proti sankcím vůči Rusku. Pokud by Švýcarsko přijalo sankce Evropské unie, podkopalo by tím svoji funkci prostředníka v ukrajinském konfliktu: „Musíme si být jisti, že Švýcarsko nebude využito k obcházení sankcí. To ale půjde mimo naši politiku. Je totiž také výslovně důležité, aby existoval nějaký stát, který bude moci říct: Nejsme na ničí straně. Tato role by byla snížena, pokud bychom přijali sankce EU,“, pronesl Johann Schneider-Ammann v rozhovoru pro švýcarský nedělník Schweiz am Sonntag. Sankce vůči Rusku ovlivní západní země a jejich hospodářství. Situace prý vyústí v domino efekt, který nakonec poškodí i švýcarskou ekonomiku, řekl.
Díky takové pozici by se otevřelo i mnoho možností obchodu s různými státy bez toho, abychom k nim měli již daný vztah například díky EU. Může se například jednat o Čínu, obchod s ní je velice kritizován a obecně ČR přebírá názory a postoje od EU. Odchodem z EU, bychom se mohli stát neutrálními a to i přes naši nepříjemnou pozici ve středu Evropy.
„Dne 1. října Rada doplnila nové osoby a subjekty na seznam osob a subjektů, na něž se vztahují omezující opatření vzhledem k činnostem narušujícím nebo ohrožujícím územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny. Seznam byl doplněn o dvě osoby a čtyři subjekty, čímž se rozšířil na celkem 177 osob a 48 subjektů.
Tato opatření byla přijata s ohledem na úlohu těchto osob a subjektů při výstavbě mostu a železničních tratí, které spojují Rusko s protiprávně anektovaným Krymským poloostrovem přes Kerčský průliv, a dále tak izolují Krym od Ukrajiny. Individuální omezující opatření byla poprvé uplatněna dne 17. března 2014 v reakci na nevyprovokované činnosti, které záměrně narušují a destabilizují územní celistvost Ukrajiny. Mezi další opatření EU zavedená v reakci na krizi na Ukrajině patří hospodářské sankce vůči určitým odvětvím ruského hospodářství a omezení hospodářských vztahů s Krymem a Sevastopolem.“ – takové a další podobné názory ČR jakožto člen EU vydává za své i bez toho aniž by o nich rozhodovala. Proto je neutralita důležitá i ve vztahu k cizím zemím.