Neutralita

Neutralita je velice důležitá a jak je vidět na příkladu Švýcarska nebo Islandu tak se vrací ekonomicky a i chováním ostatních států. Příklad si lze uvést na sankcích v Rusko – Ukrajinském konfliktu Švýcarský ministr hospodářství Johann Schneider-Ammann se vyslovil proti sankcím vůči Rusku. Pokud by Švýcarsko přijalo sankce Evropské unie, podkopalo by tím svoji funkci prostředníka v ukrajinském konfliktu: „Musíme si být jisti, že Švýcarsko nebude využito k obcházení sankcí. To ale půjde mimo naši politiku. Je totiž také výslovně důležité, aby existoval nějaký stát, který bude moci říct: Nejsme na ničí straně. Tato role by byla snížena, pokud bychom přijali sankce EU,“, pronesl Johann Schneider-Ammann v rozhovoru pro švýcarský nedělník Schweiz am Sonntag. Sankce vůči Rusku ovlivní západní země a jejich hospodářství. Situace prý vyústí v domino efekt, který nakonec poškodí i švýcarskou ekonomiku, řekl.

Díky takové pozici by se otevřelo i mnoho možností obchodu s různými státy bez toho, abychom k nim měli již daný vztah například díky EU. Může se například jednat o Čínu, obchod s ní je velice kritizován a obecně ČR přebírá názory a postoje od EU. Odchodem z EU, bychom se mohli stát neutrálními a to i přes naši nepříjemnou pozici ve středu Evropy.

„Dne 1. října Rada doplnila nové osoby a subjekty na seznam osob a subjektů, na něž se vztahují omezující opatření vzhledem k činnostem narušujícím nebo ohrožujícím územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny. Seznam byl doplněn o dvě osoby a čtyři subjekty, čímž se rozšířil na celkem 177 osob a 48 subjektů.

Tato opatření byla přijata s ohledem na úlohu těchto osob a subjektů při výstavbě mostu a železničních tratí, které spojují Rusko s protiprávně anektovaným Krymským poloostrovem přes Kerčský průliv, a dále tak izolují Krym od Ukrajiny. Individuální omezující opatření byla poprvé uplatněna dne 17. března 2014 v reakci na nevyprovokované činnosti, které záměrně narušují a destabilizují územní celistvost Ukrajiny. Mezi další opatření EU zavedená v reakci na krizi na Ukrajině patří hospodářské sankce vůči určitým odvětvím ruského hospodářství a omezení hospodářských vztahů s Krymem a Sevastopolem.“ – takové a další podobné názory ČR jakožto člen EU vydává za své i bez toho aniž by o nich rozhodovala. Proto je neutralita důležitá i ve vztahu k cizím zemím.

Zdroje:

Matěj Gregor
Matěj Gregor
Předseda spolku Odchod z.s.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
ZÍSKEJTE ODZNAK A PODPOŘTE POLITICKY NEKOREKTNÍ ČLÁNKY!

Nejsme sice velké médium, ale snažíme se dělat kvalitní práci. Chcete nás podpořit? Pro naše pravidelné dárce máme odznaky zdarma! 

ZŮSTAŇME VE SPOJENÍ

Zůstaňme prosím ve spojení pomocí e-mailu. Budeme zasílat zajímavé a užitečné informace.