Konec byrokracie EU

Podle průzkumů CVVM vadí obyvatelům Česka na členství v EU nejvíce nárůst byrokracie a přílišné omezování evropskými zákony. Na byrokracii si v průzkumech z posledních let stěžují zhruba čtyři pětiny Čechů a na evropské zákony více než dvě třetiny. Součástí zmíněného nárůstu byrokracie je jednoznačně Lisabonská smlouva podepsaná v roce 2009 – není náhodou že od té doby popularita EU stále pomalu klesá. Podle odhadů euroskeptiků v dnešní době dochází k tomu že až 80% nových zákonů má své kořeny v EU. Samotná EU přiznává 40%. Na samostatný suverénní stát je i takové množství moc. Byrokracie roste a nejen že snižuje svobodu a svazuje ruce mnoha lidem, ale dokonce stojí i více peněz, neboť více zákonů a vyhlášek znamená více práce a úředníků. Tak samotný aparát EU spotřebuje každý rok o něco více peněz.

Vliv českého občana se v EU skutečně promítá jen v Evropském parlamentu, zbytek organizací je nepřímý a matně a nepřímo volený. Kontrola nad EU je velice malá. Navíc jako malý stát nemáme v EU moc silné zastoupení. Všechny české hlasy v EU (což je 21 hlasů) jsou asi stejně silná jako několik hlasů v české poslanecké sněmovně. Problém je že ve sněmovně zastupuje několik hlasů malý kus strany a v EU celý stát a to ve velkém počtu cca. 700 hlasů. Navíc europoslanci netáhnou za jeden provaz. Takže v jednom hlasování může od českých poslanců jít půlka hlasů na jednu stranu a druhá na druhou.

Je neefektivní dělat „Českou politiku“ jinde než v Česku. Česká republika má celkem propracovaný volební a politický systém, který funguje lépe a dává větší slovo občanům než ten unijní. Navíc díky české lokalizaci české zákony více odpovídají realitě ČR. V evropské unii nikdo neví jak si zde prostí lidé žijí, v čem jezdí a co potřebují. Navíc oni to ani moc vědět nepotřebují, hájí zájmy svých zemí a třeba Německo má úplně jiné zájmy než ČR.

Evropská unie vznikla jako unie obchodu – hospodářství a svobodného cestování. Nikdo původně nepočítal s tím že bude zařizovat společné zákony a vyhlášky. Bude určovat kvóty a dávat státům povinnosti. Odchodem z EU bychom vrátili České záležitost zpět do ČR. Navíc čím dál častěji se objevují věci, které jsou v rozporu tím co si my přejeme – je proto právě teď vhodný čas odejít.

Zdroje:

Matěj Gregor
Matěj Gregor
Předseda spolku Odchod z.s.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Darovací formulář

Nejsme placeni z dotací ani státemZa Green Deal zaplatíme všichni. I zlomek této částky však může pomoct k boji za jeho zrušení. 

Sledujte nás na FacebookU

Stačí jednou kliknout a už Vám neuniknou žádné novinky z politiky, ani z dění v našem spolku!