Jak Manipulátoři.cz a Jan Cemper lhali o případu Kyla Rittenhouse

Ve Spojených státech právě skončil jeden z nejsledovanějších případů za dlouhou dobu. V případu, který sledoval celý svět, byl teprve osmnáctiletý Kyle Rittenhouse zproštěn všech obvinění a z budovy soudu ve Wisconsinu odcházel jako svobodný muž.

O co vlastně šlo?

Vše začalo srpnu 2020. Tehdy do ulic města Kenosha vyrazili demonstranti uskupení Black Lives Matter. Ti protestovali proti postřelení Afroameričana Jacoba Blakea. Ten byl postřelen sedmkrát policistou, při pokusu o zadržení.

Rittenhouse se při demonstracích dostal do střetu s demonstranty a jednoho z nich v sebeobraně zastřelil. Dal se na útěk a byl pronásledován. Při útěku se jej pokusil se skateboardem napadnou další demonstrant, kterého Rittenhouse taktéž zastřelil.

Třetího demonstranta Rittenhouse postřelil do paže poté, co na něj vytáhl zbraň. Podrobný popis případu a incidentu, který rozhodně není jednoduchý, naleznete například na Wikipedii, či jiných zdrojích.

Trump se Rittenhouse zastal

Tehdejší prezident, Donald Trump se mladíka zastal. Tvrdil, že Rittenhouse střílel až poté, co na něj demonstranti zaútočili a jednalo se tedy o sebeobranu. Trumpův výrok hodnotila drtivá většina „ověřovacích webů“ jako lež a prezident Trump, jak bývalo v USA zvykem, čelil ze strany médií velké kritice za to, že se Rittenhouse zastával.

Rittenhouse byl mezitím obviněn z vraždy 1. stupně a čekalo jej soudní řízení.

Manipulátoři.cz lhali

8.9.2020 uvedl projekt Manipulátoři.cz článek s nadpisem: ,,Ne, Kyle Rittenhouse nezabíjel v sebeobraně“. Autorem článku je šéfredaktor Jan Cemper, který se v minulosti objevoval ve zprávách o extrémismu ministerstva vnitra. Jeho aktivity byly vedeny jako „krajně levicové“.

V článku Cemper zmiňuje, že zpráva o tom, že Rittenhouse jednal v sebeobraně je „nepravdivá informace“. Podle tehdy dostupných informací prý Kyle Rittenhouse jednal vědomě a spáchal čin vraždy. Článek hodnotíme jako lživý a nerespektující presumpci neviny.

Trumpův výrok byl pak podle Cempera: ,,Vyhodnocen jako falešný ze strany webů, které se zabývají ověřováním informací.“  

Nadpis z článku Jana Cempera z redakce Manipulátoři.cz

Rittenhouse byl zproštěn obvinění

Dva týdny trvající soud byl ukončen 19.11. Porota se o verdiktu radila téměř tři dny. Rozsudek? Kyle Rittenhouse byl zproštěn všech obvinění.

Jednal v sebeobraně a vražda mu nebyla prokázána. Rittenhouse, kterému bylo v době incidentu teprve 17 let, odešel od soudu jako svobodný muž. Verdikt sledovaly milióny lidí po celém světě a o jeho výsledku informovaly stovky médií.

Reakce Manipulatori.cz ? Bez sebereflexe.

A jak reagoval web Manipulatori.cz na dnes už lživý článek na svém webu? Nijak. Ten, kdo by čekal omluvu, nebo smazání se plete. Jan Cemper nadpis jednoduše přepsal.

Původní nadpis: ,,Ne, Kyle Rittenhouse nezabíjel v sebeobraně“ byl přepsán na: ,, Ne, prezidente Trumpe, není potvrzeno, že by Kyle Rittenhouse jednal v sebeobraně“ bez jakéhokoliv vysvětlení. 

Původní název článku je ale stále dohledatelný na internetovém archivu. Jan Cemper také opomenul změnit odkaz stránky, který obsahuje původní nadpis článku. 

Kompletní znění článku si můžete přečíst na stránkách web archivu.

Jan Cemper opomenul změnit odkaz v hlavičce stránky

Proč jsou lži Manipulátorů nebezpečné?

Manipulatori.cz sami sebe označují za web, který se zabývá ověřováním informací. Údajně se specializují na hoaxy a fake-news. Snaží se tak tvořit dojem, že právě oni jsou těmi, kdo mohou určovat co je a co není pravda, podobně jako server Demagog.cz

Přestože je relevantnost Manipulatori.cz minimální,  jedná se o alarmující situaci. Šéfredaktor Jan Cemper totiž v minulosti školil zaměstnance ministerstva vnitra o dezinformacích. Ano, zaměstnance stejného ministerstva, které jej označilo ve zprávě o extrémismu.

Podobné weby mohou omezovat svobodu slova

Weby, jakými je například Manipulatori.cz, už dnes mohou rozhodovat o tom, které příspěvky budou a nebudou mazány ze sociálních sítí. Přímo tak ovlivňují svobodu slova každého z nás. Jejich mandát není napadán a řada lidí ani neví, že o blokacích nerozhoduje sám Facebook, ale právě weby, jako jsou Manipulatori.cz

Budeme rádi za sdílení tohoto článku. Každý další čtenář, který Manipulátory nezná, se tak může dozvědět, že se nejedná o relevantní médium, které objektivně hodnotí pravdu a relevantnost informací.

Matěj Gregor
Matěj Gregor
Předseda spolku Odchod z.s.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
ZÍSKEJTE ODZNAK A PODPOŘTE POLITICKY NEKOREKTNÍ ČLÁNKY!

Nejsme sice velké médium, ale snažíme se dělat kvalitní práci. Chcete nás podpořit? Pro naše pravidelné dárce máme odznaky zdarma! 

ZŮSTAŇME VE SPOJENÍ

Zůstaňme prosím ve spojení pomocí e-mailu. Budeme zasílat zajímavé a užitečné informace.