Gregor: ,,Green deal by měl katastrofální dopady a o přírodu v něm nejde. Připravujeme odpor.“

Téma, které bude rezonovat státním rozpočtem a politickým prostředním další léta. Green Deal. Jedná se o plán, jak ochránit přírodu a zabránit klimatickým změnám? Jaké budou jeho dopady na životní prostředí? A co rozpočet? Náš předseda, Matěj Gregor, varuje před dopady Zelené dohody na ekonomiku ČR.

Zelená dohoda je aktuální téma. Některé fondy brzy poběží. Studoval jste už její znění a plány?

Samozřejmě. Dlouhodobě jsem sledoval dokumenty, které se toho týkají. Schválně si čekám na české verze překladů, které poté tisknu a pročítám. Někdy jsou to i 50 stránkové dokumenty, ale je to naše práce. Novináři to příliš nezkoumají. Myslím si, že Odchod ví o Zelené dohodě více, než některé strany, které jej podporují. Nemůžu ale říct, že z toho mám radost.

Proč? Nemělo by být dobře, že máte podrobné informace?

Evropská unie zveřejní plány v době, kdy je prakticky rozhodnuto. Nemyslím si, že počítá s tím, že si to vůbec občané budou číst. Postavila nás před hotovou věc. Není žádná otevřená diskuze o tom proč ano, proč ne. Ani čeští europoslanci se občanů neptají na názor a hlasují prakticky podle svých frakcí. To mě opravdu netěší.

Co se tedy v Green Dealu můžeme vlastně dočíst?

I to je na tom zajímavé. Vlastně nic. Nejsou tam žádná čísla, konkrétní plány a soubor idejí. Často se tam dočteme věci, jakými jsou: ,,Zainvestujeme, zlepšíme, budeme vyvíjet snahu aj..“, prostě věci, které nemají nic společného s konkrétním plánem. A na toto jde 1 bilión eur. Jeden bilión. To je tisíc miliard. V eurech.

Jak tedy chránit přírodu? Co je ta správná cesta?

GreenDeal počítá s tím, že by Evropa byla v roce 2050 uhlíkově neutrální. To je podle mého názoru nereálné. V roce 2035 už by se nesměly vyrábět auta se spalovacím motorem. Stejně tak uhelné elektrárny. Musíme chránit přírodu s láskou k přírodě, ne k penězům. Ano, to může znít jako heslo, ale je to realita.

Například EU si zvýšila o několik miliónu eur svůj rozpočet na soukromá letadla. A ti stejní poté káží o emisních limitech. Já nejsem vědec, ani odborník, proto se snažím od odborných témat držet zdravý odstup. Každopádně jsem například minulý týden byl uklízet park a posbíral jsem s přáteli 30 kilo odpadků v parku. Je to vtipné v porovnání CO2, každopádně každá změna se počítá a udělal jsem toho pro přírodu více, než kdybych se přilepil k silnici.

Narážíte na akce Extinction Rebellion?

Ano, narážím. Víte, ona to není žádná skupina mladých lidí. Je to vyloženě skupina pár provokatérů, kteří jsou součástí té zahraniční organizace. Skrývají se za ochranu přírodu, ale ve výsledku jen způsobují zmatek a nejsou ochotni diskutovat.

Důležité je budovat lásku k přírodě. Aby člověk přírodu znal, chránil a měl k ní respekt. Ano, to jsou opět fráze. Ale z politického hlediska je bezemisní Evropa k ničemu, pokud země Asie budou nadále největším producentem. A víte co k tomu píše Green Deal?

NEvím.

,,Vyvineme úsilí, abychom zapojili i země mimo EU“.

Organizované uklízení parku v Ostravě-Vítkovicích. Celkově se posbíralo přes 20kg odpadu.

Jak se Odchod postaví proti Green Dealu?

Budeme organizátory největší akce, která proti tomu bude. Objedeme Českou republiku, budeme sbírat podpisy a informovat. V projektu na Startovači jsme slíbili petici proti euru. Tu ale začali dělat Svobodní a my si tak vezmeme téma Green Dealu. Na webovce www.odchod.eu jde už teď stáhnout papírová verze. Bude to velké.

Kdy se začne?

Odstartujeme to tiskovou konferencí, 19.9., z našich kanceláří a vyrazíme okamžitě. Budeme tak výrazně vidět poslední dva týdny před volbami.

Koho ve volbách podpoříte?

Strany, které hájí svobodu a naše myšlenky. Strany, které nebudou podporovat Green Deal, přijetí eura a další důležité body.

Konkrétně?

Hlavní podporu budeme směřovat k získání voličů pro SPD (č.4) a koalici Trikolory, Svobodných a Soukromníků (č.8) Na webu a ve videích pak také další politické subjekty, které mají v programu naše stanoviska. Budeme oslovovat nevoliče a voliče jiných stran. Tam je třeba začít. Já se pokusím komunikovat se svými vrstevníky. Myslím si, že se nám to velice daří.

Adam Čaloud
Adam Čaloud
Odborný asistent Odchod z.s.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
ZÍSKEJTE ODZNAK A PODPOŘTE POLITICKY NEKOREKTNÍ ČLÁNKY!

Nejsme sice velké médium, ale snažíme se dělat kvalitní práci. Chcete nás podpořit? Pro naše pravidelné dárce máme odznaky zdarma! 

ZŮSTAŇME VE SPOJENÍ

Zůstaňme prosím ve spojení pomocí e-mailu. Budeme zasílat zajímavé a užitečné informace.