EURO

„Každý ví, že je to krachující podnik. Je to o naší suverenitě. Chci českou korunu a nezávislou centrální banku. Nechci další věc, do které bude zasahovat Brusel,” prohlásil šéf ANO – Andrej Babiš na adresu Eura.

V roce 2004 se ČR při vstupu do Evropské unie zavázala, že stejně jako ostatních 7 států vstupujících do EU, v budoucnu přijme Euro jako svoji měnu. Od té doby se ČR přijetí Eura úspěšně vyhýbá. Je to správně?

Řekněme si nejdříve hlavní argumenty, proč bychom měli přijmout Euro. Euro je společnou měnou celé Evropské unie a dává proto EU větší možnosti s měnou manipulovat – zkráceně to co může dělat ČNB s Korunou, může EU s Eurem. Zjednodušuje se tím obchod, nemusíte po Evropě řešit měnu a také by Euro mělo být silnější než česká Koruna.

Nejedna z výhod Eura je zároveň její nevýhodou, například větší možnost manipulovat s Eurem okrádá Česko o možnost rozhodovat si o své ekonomice, měně atd. přišli bychom společně s Eurem o kus suverenity a soběstačnosti. Co se týče obchodu tak se na stránkách evropského parlamentu záhy dozvídáme že hlavním zprostředkovatelem obchodu v prostoru EU není EU samotná, ale WTO – organizace pro mezinárodní obchod. To je důvod proč státy mimo EU můžou obchodovat se státy v EU úplně jednoduše. Kromě této informace se na stránkách dozvídáme další nevýhodu Eura a to tu, že kvůli manipulaci EU dochází u Eura k velkým výkyvům a celkovému narušení Evropské ekonomiky v důsledku zapůjčování peněz rozvojovým a chudým zemím. Tyto dluhy nejenže oslabí ekonomiku EU, ale ještě zadluží rozvojové země, které nemají na splácení a tak například vznikají ekonomičtí migranti.

Sdělení zdůraznilo, že je stále více třeba rozlišovat mezi rozvojovými zeměmi, aby se pomoc zaměřila na ty země, které ji nejvíce potřebují.“
– Evropský parlament

 Dále se zde dočteme, že je nutné: Znovu upozornit na důležitost respektování základních hodnot EU, jako jsou lidská práva.“.

Další problém nastává v tom, že od roku 2004 se změnila pravidla hry a přijetí Eura sebou nese o poznání více závazků a dává EU do rukou silnou zbraň. Např.: Země se bouří proti EE či nepodporuje nějakou její myšlenku – EU díky Euru zatlačí na zemi (viz. Polsko).

Opačná situace, země se snaží o přijetí Eura a podporuje EU. EU ji odmění dvěma miliardami Eur (525 768 000 00 Kč). Nespravedlnost a manipulace pomocí Eura.

Je tedy Euro silnější než Koruna? Můžeme se podívat například do nedávné minulosti, kdy došlo k celosvětové pandemii – jak se s tím která měna vypořádala?

Většina států prožívala a ještě prožívá silnou inflaci. Ovšem Euro stejně jako Dolar posiluje a více než Dolar. Ovšem česká koruna posiluje ještě více a nějakou dobu byla nejrychleji sílící měnou na světě. To díky tomu, že ČNB, Česká vláda mají nad Korunou své pravomoci. Česká Koruna je navíc jedním z našich symbolů české státnosti a svobody. Ne nadarmo se ji říká Koruna.

„Podle letošního průzkumu CVVM je až 75 procent Čechů proti přijetí eura, což je o 2 procentní body více než v roce 2018.“
– Euractiv 2019

EU se dlouhodobě snaží přimět své členské státy k přijetí Eura, je to jeden z kroků k finálnímu spojení Evropských států v jeden superstát. S Eurem bychom přišli o náš symbol, svobodu a kus suverenity. Jsme zavázaní, že Euro přijmeme a ačkoliv nás zatím Česká vláda před tímto závazkem chrání, nebude tomu tak navždy, jediným únikem je odchod z EU.

ZDroje:

Filip Leško
Filip Leško
Odborný asistent Odchod z.s.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
ZÍSKEJTE ODZNAK A PODPOŘTE POLITICKY NEKOREKTNÍ ČLÁNKY!

Nejsme sice velké médium, ale snažíme se dělat kvalitní práci. Chcete nás podpořit? Pro naše pravidelné dárce máme odznaky zdarma! 

ZŮSTAŇME VE SPOJENÍ

Zůstaňme prosím ve spojení pomocí e-mailu. Budeme zasílat zajímavé a užitečné informace.