EU PŘITVRZUJE: Zákaz aut, povinné zateplení a zákaz plynových kotlů!

layen

Evropská unie už rozhodně není místo pro férovou spolupráci okolních států. Situace se navíc ještě zhorší. Blíží se totiž zákazy a regulace, které výrazně omezí život každého z nás. A je to otázka následujících let. Pojďme si rozepsat, jaká největší omezení a zásahy nás čekají, pokud EU nezmění svou politiku!

Zákaz aut

Známé téma, o kterém už bylo napsáno mnoho. Pojďme si ujasnit fakta. Ano, Evropská unie skutečně zakáže, aby se od roku 2035 prodalo jakékoliv auto s benzínovým či naftovým motorem. Můžeme tak očekávat obrovské zdražení dříve vyrobených aut.

Větším problémem je ale méně známá NORMA EURO 7. Ta totiž přikazuje výrobcům ještě přísnější emise pro výrobu aut. Platit má už od roku 2025. Samotná norma EURO 7 by podle automobilových firem znamenala konec spalovacích motorů ještě předtím, než zákaz začne platit.

,,V Evropě to bude mít dopad na stovky tisíc pracovních míst. V Česku bychom uzavřeli halu a propustili tři tisíce lidí.“ řekl pro iRozhlas člen představenstva Škoda Auto, Martin Jahn.

Norma by také vedla ke zdražení malých osobních aut. Nejnižší cena za model „Fabia“ by v základní výbavě mohla začínat na 450.000,- (bez DPH).

Omezení vlastního bydlení? Povinné zateplení!

S dalším „šíleným“ nápadem dorazil Evropský parlament. Ten dlouhodobě cílí na to, aby se veřejné i státní budovy s nižšími energetickými štítky nechaly zateplovat. Unie argumentuje větší šetrností a úsporou budov v oblasti energií.

Problémem ale je, že Evropský parlament chce „povinnost“ rozšířit také na soukromé budovy obyvatel. To by v praxi znamenalo, že každý, kdo má dlouho nerenovovaný / nezateplený dům, by musel vynaložit nemalé prostředky na to, aby splnil evropské standardy. Jinak by v extrémním scénáři mohlo dojít k prohlášení domu za neobyvatelný.

Experti v oblasti energií se prozatím shodují, že k takovému scénáři nedojde. Nicméně jen samotný fakt, že návrh ležel na stole a poslanci o něm jednali, považujeme za alarmující. Nelze totiž předpovídat, do jaké části našich životů se bude chtít EU se svými plány vbořit příště.

Dotace na plynové kotle – a teď jejich zákaz.

,,Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil!“, tak by se dal shrnout přístup EU k plynovým kotlům. Zatímco v posledních letech podporovala EU programy svých členských zemí na dotace do plynových kotlů, dnes je všechno jinak.

Návrhy EU počítají se zákazem využití fosilních paliv v roce 2040. Někteří odborníci opět upozorňují, že se jedná pouze o návrh. Ze zkušenosti ale víme, jak to vypadá v praxi poté, když EU něco „navrhne“. Končí to zákazem.

Jen těžko si představit, jak ochotně by se lidé vzdali svých plynových kotlů, za které ještě před pár lety, ve spolupráci se státem, vyhazovali desítky tisíc korun. Situaci ale nadále bedlivě sledujeme. V legislativě EU je totiž vždy možné, že nějaký zákaz či regulace nepozorovaně „proklouzne“ do balíčku, který se věnuje úplně jiné problematice.

Budeme rádi, když podpoříte naši tvorbu.

Chceme pro Vás přinášet další informace o tom, co chystá vláda i Evropská unie schvalovat, případně, kde selhává. To vyžaduje mnoho času a energie a budeme moc rádi, když nás podpoříte drobným darem převodem či kartou zde.

Matěj Gregor
Matěj Gregor
Předseda spolku Odchod z.s.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
ZÍSKEJTE ODZNAK A PODPOŘTE POLITICKY NEKOREKTNÍ ČLÁNKY!

Nejsme sice velké médium, ale snažíme se dělat kvalitní práci. Chcete nás podpořit? Pro naše pravidelné dárce máme odznaky zdarma! 

ZŮSTAŇME VE SPOJENÍ

Zůstaňme prosím ve spojení pomocí e-mailu. Budeme zasílat zajímavé a užitečné informace.