Velkým tématem v celkovém snižování emisí v EU je automobilovém odvětví. Motoristé i automobilky jsou čím dále nespokojenější a mají složitější podmínky. Auta zdražují a výrobci nejsou schopni splnit podmínky zadané Evropskou unií. Došlo k dalšímu zpřísnění v oblasti emisí, abychom již v roce 2030 snížili emise ne o 40% původně plánovaných, ale 55%. Navíc se blíží nová Norma Euro 7. Také je očividné že na tomto celém procesu vydělává.
Je podle Josefa Pokorného předsedy SDA, elektrifikace automobilů správná?
Tady je otázka dlouhodobého a krátkodobého pohledu. Tím, jakou cestou se EU vydala, tak způsobila, že některé technologie ještě nejsou připraveny pro aplikaci na trh (elektromobilita nebo vodík), ale zároveň už jsou uvaleny restrikce na distribuci standardních vozidel. Která jsou mimochodem z hlediska produkce emisí též ve výrazně lepším stavu, než tomu bylo před deseti či dvaceti lety. Evropa ale svůj pohled na věc velmi urychlila, a to může mít velmi negativní dopady. Technologie zatím připravena není, a pokud ano, je velmi drahá, protože vše vyžaduje investice, které pokud nebude možné rozmělnit v dostatečném časovém období, mohou zasáhnout do celého trhu skrze zdražení vozidel.
V souvislosti s novými emisními nařízeními ze strany Evropské unie vyžadují nová auta stále více technologií, které zvyšují jejich cenu. Máte nějaký odhad, v jakém horizontu lze očekávat jaké zdražení?
Zdražení se v tuto chvíli očekává každým okamžikem. Velké investice musí automobilky realizovat již dnes, a není proto možné dlouhou dobu dotovat udržení prodejní ceny. Věříme, že ceny porostou už v brzké době, otázka je, jakou křivkou. Záleží na tom, jak se podaří výrobcům udržet nabídku stávajících technologií, které jsou zaplacené a které vyhoví v rámci produkčního mixu evropským pravidlům.
Může se tedy stát, že si některé typy vozidel ještě udrží cenu, u některých už ale udržitelná nebude. Může se taky stát, že výrobci budou některé vozy upřednostňovat tím, že budou někde uměle navyšovat cenu, aby dorovnali ztráty v jiné produkci. To bohužel současný stav přináší a reálné ceny jsou krouceny evropskou legislativou.
(úryvek z rozhovoru s portálem garáž.cz)
Tohle je pohled odborníka – je nutno dodat, že v dnešní době není energetický průmysl na takové úrovni, aby mohl vyrábět takový objem elektřiny, aby dodal pohon velkému počtu elektromobilů. Navíc většina elektrické energie v EU pochází z uhelných elektráren, kde emise stále unikají. Navíc se stále účinně nedaří vyrobit levný elektromobil, který by si průměrný občan mohl dovolit. Elektromobily mají problémy i po nehodě, kdy je velice těžké je hasit a celkově baterie v nich jsou extrémně neekologické, čímž celý projekt naráží. Samozřejmě se zdražují i standartní automobily, protože vývoj a výroba jsou čím dále dražší.
Dnešní limit na oxid uhličitý je 80 mg/km, ale nová norma by ho snížila na 30 mg/km. Takové hodnoty již spalovací motor není schopen splnit, a proto může dojít po schválení nové normy k velkému problému. Už teď mají nějaké automobilky obrovské ztráty a sklady plné elektromobilů – na konci roku se bude jednat o milionové mínusy v rozpočtu. Na každý gram emisí navíc se platí a to štědře – 95 Euro krát počet aut. Předpokládá se, že automobilový průmysl za letošek zaplatí 20 miliard eur. Nějaké firmy i na této situaci vydělávají díky splnění požadavků a spojením s jinými firmami, ale je otázkou jak dlouho jim to vydrží. Zatím z dlouhodobého hlediska z celé situace těží výrobci baterii.
Zdroje:
- https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/emise-automobilky-evropa-co2.A201129_103324_automoto_fdv
- https://www.garaz.cz/clanek/jedny-cekaji-tucne-pokuty-druzi-budou-na-emisich-vydelavat-21004954
- https://www.garaz.cz/clanek/rozhovor-josef-pokorny-sda-21004808
- https://fdrive.cz/clanky/evropska-komise-zprisnila-snizeni-emisi-co-to-znamena-pro-auta-6282