,,Romové jsou v Česku oběti policejní brutality!“ Co zaznělo o ČR v Evropském parlamentu?

Socialista Juan Fernando López Aguilar | Odchod.eu
Socialista Juan Fernando López Aguilar

V Evropském parlamentu v úterý zazněl případ českého Roma, Stanislava Tomáše. Ten zemřel po policejním zákroku v červenu letošního roku. Pitva však odhalila, že příčinou smrti bylo užití pervitinu v nadměrné dávce. Co v Evropském parlamentu zaznělo?

Romové jsou oběti a policejní zákroky brutální

Debata zazněla při tématu „diskriminace Romů“. Některým europoslancům vadí, že zatímco v USA vznikla v souvislosti s úmrtím George Floyda (po policejním zákroku) aktivistická hnutí, tak smrt českého Roma zůstala bez odezvy.

„Stanislav Tomáš, evropský občan, Rom, občan České republiky zemřel po brutálním policejním zákroku. Byl udušen.“ řekl v úterý Juan Fernando López Aguilar, španělský europoslanec za Španělskou dělnickou socialistickou stranu. Podle Aguilara jsou Romové oběťmi systematických útoků.

Podobnost mezi případem George Floyda a Stanislava Tomáše vidí také viceprezident Evropské komise, Margaritis Shinas. Tomášovi totiž policista také klečel na krku, stejně jako Floydovi v USA. Shinasovi vadí, že nebýt Evropského parlamentu, tak se o smrti českého Roma nevede vůbec žádná diskuze, které je dle jeho názoru potřeba.

Vyšetřování bylo zmanipulované

Český europoslanec Zdechovský (KDU-ČSL) uvedl pro Novinky.cz, že jeho kolegové v Evropském parlamentu nevnímají policejní vyšetřování a důkazy jako věrohodné. Dle jeho slov poslance výsledky vyšetřování policie, které ukázal, nezajímají, jelikož bylo zmanipulované.

Eurokomisařka pro rovnost, Helena Dalliová, pro změnu očekává, že světlo přinese výsledek nezávislého vyšetřování, které vede Monika Šimůnková, zástupkyně veřejného ochránce práv.

Výsledky tuzemské pitvy vyloučili jakoukoliv souvislost mezi policejním zákrokem a smrtí Stanislava Lukáše.

Eurokomisařka pro rovnost Helena Dalli | Odchod.eu
Eurokomisařka pro rovnost Helena Dalli

Proč Evropský parlament zpochybňuje české orgány? (poznámka autora)

Je znepokojivé, že Evropský parlament zpochybňuje závěry orgánů České republiky. Pokud se považujeme za suverénní stát, neměli bychom dopustit a nechat bez odezvy, aby práci českých lékařů a policistů hodnotili europoslanci, kteří mnohdy ani nenavštívili Českou republiku.

Dle mého názoru je případ Stanislava Lukáše zneužíván pro politický aktivismus, se kterým se setkáváme stále častěji, a to nejen ve veřejném prostoru. Česká veřejnost měla dostatek videí z celého incidentu, stejně jako policie. Výsledky pitvy by měly být směrodatné.

Pokud zástupci České republiky v Evropském parlamentu skutečně bojují za zájmy ČR, měli by požadovat omluvu a bojovat proti tomu, aby se z české policie stal fackovací panák eurosocialistů.

Matěj Gregor
Matěj Gregor
Předseda spolku Odchod z.s.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
ZÍSKEJTE ODZNAK A PODPOŘTE POLITICKY NEKOREKTNÍ ČLÁNKY!

Nejsme sice velké médium, ale snažíme se dělat kvalitní práci. Chcete nás podpořit? Pro naše pravidelné dárce máme odznaky zdarma! 

ZŮSTAŇME VE SPOJENÍ

Zůstaňme prosím ve spojení pomocí e-mailu. Budeme zasílat zajímavé a užitečné informace.